Akü arızaları nelerdir

Akü arızaları nelerdir

Aracın ilk hareketini gerçekleştirmesinde hayati öneme sahip olan akü, elektriksel ve mekanik bir sistemdir. Bu nedenle akülerde birçok arıza meydana gelmektedir. Elektrik ve mekanik arızalar ise aracın tamamen ya da kısmen çalışmasının önüne geçer. Akü arızaları, üretici kaynaklı ve kullanıcı kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üretici kaynaklı arızalar, akünün kullanımından kısa bir süre sonra kendini belli edecektir. Üretici kaynaklı arızalarda akü, aracın çalışması için gerekli olan voltaj değerini sağlayamaz. Tüketici kaynaklı sorunlar ise temelde deşarj ve fazla şarj sonucunda ortaya çıkar.

Akü Kaynaklı Yaşanan Arızalar

Akülerde kullanıcı kaynaklı olarak birçok sorun meydana gelebilir. Genel olarak deşarj ve aşırı şarj sorunlarının yanında fazla sıvı yüklemeleri de akülerde arızalara neden olabilmektedir. Akülerde fazla sıvı yüklemesi yapıldığında kapaklarda asit taşmaları meydana gelir. Bu durum ise akünün ve çevresindeki diğer malzemelerin bozulmasına neden olabilir. Akülerdeki asit yetersizliği de arızaların yaşanmasına sebep olur. Asit yetersizliği genel olarak aşırı şarj durumundan meydana gelmektedir. Ancak sarsıntılı yollarda sürüş gerçekleştiğinde akü kutusunda sızdırmalar da olabilir. Asit yetersizliği akünün kısa süre içerisinde bozulmasına ve aracın çalışmamasına neden olur.

Akünün yetersiz şarj edilmesi ise asit yoğunluğunun az olmasına neden olacaktır. Düşük asit yoğunluğu az şarj, fazla elektrik harcayan donanımlar ve kısa devre nedeniyle yaşanmaktadır. Düşük asit yoğunluğuna sahip olan aküler de araçlar çalışırken zorlanır. Yüksek asit yoğunluğu da akünün çalışmasında sorunlar yaratır. Akü şarjının az olması ve hücrelerde sülfatlaşma olması da en sık karşılaşılan akü arızalarının başında gelir. Bu durumda marş zorlanır ve araç düşük performansta çalışır. Boşalmış akü yeniden şarj edilerek edilerek kullanılabilir ancak eğer şarj sonrasında sonuç alınmazsa yeni bir akü alınması gerekir.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir