Otomobil Değerindeki Güvercinler İhaleyle Alıcı Buluyor

Otomobil değerindeki güvercinler ihaleyle alıcı buluyor
Aksaray’da birbirinden güzel onlarca çeşit güvercin, kuş sevdalıların buluştuğu alım ve satım mezadında açık artırma ihalesiyle satılıyor
Mezat salonunda hünerlerini sergileyen birbirinden güzel ve ilginç güvercinler, hareketleri, görüntüleri ve özellikleriyle 10 TL’den 15 bin TL’ye kadar alıcı buluyor

AKSARAY – Aksaray’da birbirinden güzel onlarca çeşit güvercin, kuş sevdalıların buluştuğu alım ve satım mezadında açık artırma ihalesiyle satılıyor.
Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde Kuşları Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen mezatta güvercin sevdalıları bir araya geliyor. Konya, Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından mezada gelen güvercin sevdalıları, burada güvercinlerini açık artırma ihalesiyle satıp alışveriş yapıyor. Mezat yerinde güvercinlerin özellikleri bir bir anlatılıyor. Hünerlerini sergileyen güvercinler, hareketleri ve görüntüleriyle 10 TL’den 15 bin TL’ye kadar alıcı buluyor.
Açık artırma ihalesini yöneten Şahinler Tüm Kanatlı Kümes Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ilgın (57), kuşçuluğun insanda bir hastalık olduğunu belirterek, ‘Ben 57 yaşındayım. 40 senedir bu işe gönül veren bir insanım. Kuşçuluk insanda bir hastalık. Kuşçuluk her beladan, her pislikten, her kötülükten insanları koruyan bir hobi. Bu hobiyi yaşatmanın peşindeyiz. Buraya gelen arkadaşların hepsi kuş sevdalısı. Bu sevda vazgeçilmez bir sevda. İhale usulüyle satış yapılıyor. Bazı arkadaşlarımız bundan gelirde elde ediyor. Çok paralara kuş alıp çok paralara kuşlarımızı da satıyoruz’ dedi.
Kuş sevdalısı Muammer Uzun kuşları ihaleye çıkartarak sattıklarını anlatarak, ‘Arkadaşlar toplanıyor. Böyle bir toplantı yapıyoruz. Benim de 100 kadar kuşum var. Gelen arkadaşlara, sevenlere veriyoruz’ dedi.
– Güvercinler 10 TL’den 15 Bin TL’ye kadar satılıyor –
Hem alışveriş, hem de arkadaşlarını görmek için kuş ihalesine geldiğini dile getiren Şaban Kale (40), ‘Bizim asıl amacımız yetiştirme ve koruma olduğu için, kendi hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Burada da ihalesine getirip satıyoruz. Kuş fiyatları 10 liradan başlar 100 lira, 200 lira, 5 bin, 7 bin, 10 bin liraya kadar kuşlar var. Kuşuna göre fiyatları var’ dedi.
Kuş sevdasının bir hobi olduğunu kaydeden Aykut Yılmaz ise, ‘Araba değerinde kuşlarımız var. Arabada verseler kuşlarımızı vermeyiz. Benim bir çift kuşum var, arabada verseler vermem. Bunu severek yapıyoruz. Buraya geliyoruz. İhalelerimiz oluyor. Devamlı takipteyiz. İhale usulüyle alıp satıyoruz. Severek hobi anlamında yapıyoruz’ dedi.
Kuşların özelliklerinden bahseden İbrahim Kır (50), ‘Bizim kuşlarımız genellikle oyun kuşları ve kostüm kuşları besleriz. Kostüm kuşları derken Aksaray’a öz silik, bulut, çift tepe, ön tepeleri olur. Tepelerine ve paça yapılarına bakarız. Kanat yapılarına bakarız. Ayrıca pas dediğimiz kuşların özelliği var. Bu kuşlarımızı ihale usulüyle alıp satıyoruz. Hoşumuza giderse parayı gözümüz görmez. 5-10-15 bin liraya kadar çıktığımız oldu’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir