Konya-Çoban Köpekleri, Türkiye Şampiyonası İçin Yarıştı-Hd

Konya-Çoban köpekleri, Türkiye şampiyonası için yarıştı-HD

Çoban köpekleri, Türkiye şampiyonası için yarıştı

Konya’da Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu (AVKIF) tarafından Türk çoban köpekleri ırk standartları yarışması Mevlana Kupası düzenlendi. 400’e yakın köpeğin katıldığı yarışmada çoban köpeklerini sahipleri güçlükle zapt etti.

Birlik Parkı’nda düzenlenen Türk çoban köpekleri ırk standartları yarışması Mevlana Kupası’na Ankara, Afyonkarahisar, Denizli, Antalya, Aksaray, Kahramanmaraş ve Bursa gibi illerden yüzlerce köpek katıldı. Türkiye şampiyonasının 3’üncü etabı olan Konya yarışmasında dereceye girenler, Bursa’da düzenlenecek final yarışmasına katılacak. Şampiyonada toplamda 2 bin 500 köpek yarışacak. Yarışan köpek cinsleri arasında kangal, akbaş, malaklı, bozçoban, Türk tazısı, gibi ırklar yer alıyor.

KÖPEKLER DÜNYA ÇAPINDA DEV KATEGORİSİNDE

Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Başkanı Akın Tülübaş Ülkemizde 10 köpek ırkı var. Biz bu ırkları Dünya Köpek Federasyonu Alianz Canine Worldwide (ACV) ülkemiz adına tescil ettirdik. Köpeklerimizin ıslah edilmesi, bu şekilde yarıştırılabilmesi için bu yarışmaları düzenliyoruz. Dünyaya da bu köpeklerin sahipsiz olmadığını gösteriyoruz. Bu bir milli servettir. Ülkemiz köpeklerinin doğru şekilde sahiplenilmesi ve soy kütüklerinin tutulması amaçlıyoruz. Biz burada en büyük boylu köpeği değil, en sağlıklı köpeği seçiyoruz. Gençlere çocuklara hayvan sevgisini aşılamaya çalışıyoruz.dedi.

Köpeklerin bir otomobil fiyatına satıldığını ifade eden Tülübaş, Dövüşçü köpek algısı oluştu. Bizim köpeğimiz bu değil.Sürüyü korur, araziyi korur, aileyle birlikte yaşar. Yüksek karakterli bir hayvandır. Kadına ve çocuğa bir şey yapmaz. Bu hayvanların yetişkinleri bir araba parası yapıyor. Çok iddialı olanlar daire parasına alıcı buluyor. Bu köpekleri dünya çapında dev kategorisinde. Dev ve sağlam köpekler, antik çağdan kalma bu köpekler. Karışık, insan yapımı köpekler değil. 5 bin ile 15 bin lira arasında köpekler var ;ama bazı yıldız köpekleri 100 bin liraya satmayanlar var dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir